SOHBET`E BAĞLANINKesintisiz , Kaliteli ve dürüst...
sohbet icon
sohbet icon

Kardeş Kıskançlığı Çocuğun Psikolojisini Bozar Mı, Uzmanlar Neler Tavsiye Ediyor

YAZAR : Hazan

15 Ekim 2016 | 8 34

Kardeş Kıskançlığı Çocuğun Psikolojisini Bozar Mı, Uzmanlar Neler Tavsiye Ediyor FACEBOOK TA PAYLAŞ! TWITTER DA PAYLAŞ! GOOGLE DA PAYLAŞ!

26 KEZ GORUNTULENDI

0 KEZ YORUMLANDI

Kardeş Kıskançlığı Çocuğun Psikolojisini Bozar Mı, Uzmanlar Neler Tavsiye Ediyor

Birden fazla çocuk sahibi olmak isteyen ailelerin aklındaki ilk soru şüphesiz ki kardeş kıskançlığı. Bir çocuk sahibi olan aileler ikinci çocuğu yapmak için düşünür iken en çok üzerinde durdukları noktalardan biri de karşı kıskançlığına çözümdür. Kardeş kıskançlığı çocuklarda özellikle 2 ile 5 yaşları arasında sık rastlanan bir durumdur. Ailenin yeni bireyi çocuklar tarafından çabuk kabul edilmez iken özellikle annenin yeni doğan bebek ile daha çok ilgilenecek olması ve onunla zaman geçirmesi çocukları rahatsız etmektedir.

Kardeş kıskançlığı çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkilemekte ve çözüm bulunmadığı takdirde rahatsız edici seviyeye çıkacaktır. Gerek kendiniz, gerekse de uzman hekimler aracılığı ile kardeş kıskançlığının önüne geçmelisiniz.

Kardeş Kıskançlığının Belirtileri Nedir?

Kardeş Kıskançlığının Belirtileri Nedir?

 • Uzman hekimler tarafından belirtilen kardeş kıskançlığı yaşayan çocukların davranışları aşağıdaki gibidir.
 • Sürekli dikkat çekmek için hiç yapmadığı hareketler yapar, tuvaletim geldi demeye başlar.
 • Kardeşine karşı saldırgan olabilir veya fazla derecede ( zarar verici derecede ) koruyucu olur.
 • Kardeş kıskançlığının en belirgin göstergelerinden biri de içe kapanıklık durumudur. Özellikle hareketli ve neşeli bir çocuğunuz var ise kardeş geldikten sonra durağan bir yapıya bürünecektir.
 • Kardeşi olduktan sonra sürekli olarak sizi sorgulayacak. “ Baba beni seviyor musun, anne beni seviyor musun “ şeklinde sorular alacaksınız.
 • Yemek yemeyi istememek, kendini acındıracak duruma düşürmek ve agresif davranışlar sergilemek.

Kardeş Kıskançlığı için Uzmanlar Neler Tavsiye Ediyor?

 • Çocuğunuza kardeş haberini anne ve baba olarak birlikte güzel bir şekilde vermelisiniz.
 • Bebeğiniz için alışveriş yapar iken abisi veya ablası olarak onu da yanınızda götürün ve alışveriş sırasında muhakkak onu da sevindirecek şeyler alın.
 • Doğacak kardeşine abilik veya ablalık görevini yerine getireceği için onun yapması gerekenleri, yapmaması gerekenleri yavaş yavaş ona aktarmalısınız.
 • Çocuğunuzun her zaman yanında olduğunuzu göstermeli, onun bebeğiniz için iyi bir kardeş olmasını sağlamak için sevgiyi doğmadan hissettirmelisiniz.
 • Bebek ile ilgili fikirlerini sürekli olarak ona sorun. Neler düşündüğünü öğrenin ve düşüncelerine göre hareket ederek yapmaması gerekenleri ona aktarın.

BENZER YAZILAR

Yüz Sarkması İçin Maske Önerileri

Yüz Sarkması İçin Maske Önerileri

Zamanla yaş arttıkça ciltte yaşlanmayla başlar bu da yüzde sarkmalara neden olur. Cilt zamanla elastikliğini kaybeder. Cilt gevşeyerek sarkmaya başlar. Yaşlanmayla birlikte güneşin zararlı ışınları, alkol, sigara. gebelik, dengesiz beslenme, sıvı kayıpları da yüz sarkmasını arttırıcı etkenlerdendir. [...]

Gliserinli Yüz Maskesi Tarifi

Gliserinli Yüz Maskesi Tarifi

Gliserinli Yüz Maskesi Tarifi Cilt bakımı, aksatılmadan yapılması gereken bir bakım türüdür. Özellikle kadınlar cilt bakımlarına daha fazla özen gösterirler ve bu anlamda çok para harcamaktan çekinmezler. Fakat cilt bakımınızı yapmak için illa ki çok büyük paralar ödemenize gerek yoktur. Evdeki [...]

Cilt Temizleme Fırçaları Nasıl Kullanılmalı

Cilt Temizleme Fırçaları Nasıl Kullanılmalı

Yüz temizleme fırçasının amacı cildinizi ölü hücrelerden temizler ve lekelerin görünümünü azaltır ve cildin daha yumuşak görünmesine yardımcı olur. Yüz temizleme fırçasını doğru kullanırsanız cildin tahriş olmasını önlersiniz. Yüz temizleme fırçalarını cildiniz kuru ise en yumuşak şekilde [...]

ciltbakimi

Profesyonel Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cildinizi normal bir cilt bir cilt dengeli bir hale getirmek istiyorsanız öncelikle gün içinde mutlaka soğuk su ile yüzünüzü bir kaç defa güzelce yıkayın. Cildinize uygun temizleyici ile her gün temizleyin kesinlikle makyaj ile uyumayın çünkü cilde ciddi sorunlar yaratır. Temizledikten sonra yüzünüzü [...]

KULLANICILARDAN YORUMLAR

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.